OFERTA

DAR-KLIMA
Dariusz Konderak
KLIMATYZACJA
WENTYLACJA
OCZYSZCZACZE POWIETRZA
KURTYNY POWIETRZNE
KOLEKTORY SŁONECZNE
PANELE FOTOWOLTAICZNE
AUDYT ENERGETYCZNY
ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE BUDYNKÓW I LOKALI MIESZKALNYCH
KOLEKTORY SŁONECZNE

W dobie drożejących nośników energii i proekologicznego podejścia do zagadnień energetycznych, wśród Inwestorów popularne staje się wykorzystywanie naturalnych źródeł energii. Jednym z nich jest energia czerpana z promieni słonecznych. Polska posiada jedne z najlepszych warunków do wykorzystywania energii słonecznej w tej części Europy. Natężenie promieniowania słonecznego jest oczywiście różne w poszczególnych regionach kraju i waha się ono od 900 kWh/m2 do 1200 kWh/m2, co prezentuje mapka opracowanej na podstawie danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej:kolektory słoneczne


kolektory słoneczneBaterie słoneczne występują na rynku w postaci kolektorów płaskich i próżniowych.

Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez powłokę wykonaną z blachy miedzianej zwaną absorberem, do której spodniej części przylutowane są miedziane kanały przepływowe dla płynu grzewczego. Poprzez spiralny wymiennik w zbiorniku, płyn grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Najpopularniejszą warstwą absorbującą stosowaną przez producentów kolektorów jest czarny chrom oraz tlenek tytanu.

Kolektory słoneczne z absorberem wykonanym z czarnego chromu to kolektory starszej generacji. Ich sprawność jest niższa niż sprawność kolektorów z absorberem z tlenku tytanu, aczkolwiek kolektory te również działają i sprawdzają się dobrze w naszych warunkach klimatycznych. Kolektory, których absorber stanowi blacha miedziana pokryta tlenkiem tytanu są bardziej zaawansowane technologicznie i cechuje je wyższa sprawność, a co za tym idzie, do ogrzania takiej samej ilości wody potrzebna jest mniejsza powierzchnia kolektora. Cena kolektorów płaskich a absorberem z tlenku tytanu jest nieco wyższa, ale ich jakość również.
Kolektory próżniowe
znane również jako kolektory rurowe, zbudowane są w taki sposób, że ciepło absorbowane jest przez absorber umieszczony wewnątrz szklanej rury. Wewnątrz takiej rury szklanej jest próżnia. Rura może też składać z dwóch warstw szkła, pomiędzy którymi jest próżnia. Niezależnie od rozwiązania konstrukcyjnego, próżnia izoluje absorber od otoczenia, ograniczając tym samym ilość ciepła, które może być wypromieniowane z absorbera na zewnątrz. Dzięki temu, kolektory próżniowe mają na ogół lepsze osiągi zimą niż kolektory płaskie.

Kolektory próżniowe występują w dwóch odmianach. W pierwszej odmianie czynnik roboczy (glikol) przepływa przez rurki miedziane przylutowane do absorbera znajdującego się w rurze próżniowej. Odbiór ciepła następuje bezpośrednio z absorbera. Drugi rodzaj to kolektory zbudowane z rur próżniowych, w których znajdują się rurki cieplne, zwane również "Heatpipe". Są to rurki miedziane napełnione niewielką ilością wody w podciśnieniu. Dzięki temu woda ta paruje już w temp. 25 stopni C. Gdy rurka się nagrzeje, płyn ten zaczyna parować i kieruje się do kondensatora. Następuje tam wymiana ciepła, w wyniku której następuje nagrzanie glikolu, który krąży w instalacji, a para skrapla się i grawitacyjne powraca na dno rurki cieplnej.


 

Kolektory słoneczne można instalować praktycznie wszędzie, w dowolnej konfiguracji. Mogą być instalowane zarówno na dachu, na ścianie budynku lub na ziemi - na stojaku.

montaż kolektorów słonecznych

 

Aby jednak otrzymać najlepsze efekty, warto trzymać się następujących wskazówek:

  1. Kolektory słoneczne powinny być zwrócone stroną szklaną na południe.
  2. Kolektory słoneczne powinny być pochylone o około 45 stopni względem poziomu – jest to kąt idealny przy wykorzystywaniu kolektora słonecznego od lutego do listopada.
  3. Jeżeli kolektory słoneczne mają być używane tylko w miesiącach letnich (np. do ogrzewania wody w basenie lub w domku letniskowym), należy je zainstalować pod kątem 30 stopni.
  4. Kolektory słoneczne należy instalować w miejscu, które nie jest zacienione przez drzewa, krzaki, trawę, itp.

Kolektory słoneczne montuje się na konstrukcji spodniej dobranej odpowiednio w zależności od kąta nachylenia dachu. Zazwyczaj kolektory montuje się przy pomocy haków przytwierdzanych do krokwi. W takim wypadku kolektory zamontowane są tuż nad powierzchnią pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są też kolektory połaciowe. Są one wbudowane w połać dachu i w miejscu, w którym są zamontowane zastępują pokrycie dachowe.

Standardowa konstrukcja spodnia przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni. Jeżeli kąt nachylenia dachu jest inny, stosuje się konstrukcję korygującą. Przy montażu kolektorów na ziemi, stosuje się odpowiednią konstrukcję oraz obciążniki, które zabezpieczą system przed działaniem silnych wiatrów.
[lib] 15.jpg 
PROMOCJAPOLITYKA COOKIESO FIRMIEOFERTACENNIK PRODUKTÓWREFERENCJECERTYFIKATY I AUTORYZACJEKONTAKT